Curriculum Vitae - budowa i znaczenie

Curriculum Vitae to w skrócie CV. Swą nazwę wzięło z łaciny i dosłownie oznacza przebieg życia. W rozumieniu praktycznym to życiorys zawodowy, który tworzymy starając się o określone stanowisko. W odróżnieniu od klasycznego życiorysu charakteryzuje się odwróconą chronologią oraz blokowym, uporządkowanym przedstawieniem informacji. Pozwala to zachować przejrzystość i estetykę dokumentu. Typowe Curriculum Vitae składa się z kilku elementów:

1. Dane osobowe i kontaktowe warto umieścić na samej górze naszego CV. Z punktu widzenia HR nie powinno mieć znaczenia miejsce urodzenia, adres zamieszkania czy stan cywilny. Obowiązuje RODO więc rekruter nawet nie ma prawa wymagać tych informacji.

2. Podsumowanie zawodowe to krótka i zwięzła treść, którą można rozwinąć w liście motywacyjnym.

3. Osiągnięcia to bardzo ważny punkt każdego CV. Jeśli chcemy się wyróżnić powinniśmy zwięźle ująć nasze sukcesy i przedstawić je w sposób korzystny dla nowego stanowiska.

4. Umiejętności specjalistyczne są istotne dla każdej osoby selekcjonującej aplikacje. Najczęściej szuka się osoby, która swoimi umiejętnościami potrafi się wpasować w zakres obowiązków i nie będzie wymagała wielu godzin wdrażania

5. Umiejętności miękkie

6. Doświadczenie tutaj nie musimy wpisywać każdej pracy, którą wykonywaliśmy. Wystarczy skupić się na etapach istotnych dla nowej pracy

7. Wykształcenie przedstawione szczegółowo najczęściej jest ważne tylko wtedy kiedy ukończyliśmy szkołę o kierunku odpowiadającym profilowi stanowiska. Jeśli zdecydujemy się zawrzeć te informacje w naszym CV należy pamiętać o odwróconej chronologii, czyli to co było najdawniej umieszczamy na końcu wykazu.

8. Kursy i szkolenia także przedstawiamy pogrupowane z zachowaniem powyższej zasady

9. Zainteresowania mówią dużo o nas jako człowieku, jednak nie stosujmy wyświechtanych frazesów czy ogólników typu czytanie książek.

10. Zgoda na przetwarzanie danych w celach rekrutacyjnych 
Curriculum Vitae to jasna treść, która mówi, że nasze wcześniejsze doświadczenia określają nas jako najlepszego kandydata na oferowane stanowisko.